fbpx

ŽIJEME LEN RAZ, ALE DÁTA NAVŽDY

Skúšali ste si už niekedy vygoogliť svoje meno? Nezaujíma vás to? Malo by! Prečo by ste si mali dávať pozor nie len na svoje osobné údaje, ale aj to, ako môžete zaistiť bezpečnosť svojich detí v online svete, dozviete sa od Karola Suchánka, poradcu v oblasti cyber security.

 

Aké hrozby číhajú na deti v online svete?

Dnešná mladá generácia digitálnych detí je až príliš dôverčivá. Deti strácajú na internete zábrany, zdieľajú detaily svojich životov, sú krehké, naivné, ľahko zmanipulovateľné – veria všetkému, čo im ujo Google ukáže. Často sú až prehnane otvorené a sú online. Až 75 % detí používa internet každý deň a rodičia by mali mať 100% prehľad nad jeho obsahom.

Hrozieb na internete je celá škála. Od stiahnutého víru, cez závislosť na hrách, veľký účet za online nákupy, ukradnutú identitu, zneužité fotky a online účty, stratu citlivých dát zo zdieľaného PC, kyber šikanu, kyber stalking až po hrozbu stretnutia s deviantmi. Tá najväčšia hrozba je ich ignorácia.

 

Myslíte si, že dnes rodičia venujú dostatočnú pozornosť bezpečnosti svojich detí na internete?

Dnešní rodičia sú z generácie, ktorá nevyrástla v online prostredí, ako ho poznáme dnes. Internet nebol tak dostupný, ani počítač nemal doma každý. Neexistovali sociálne siete a nepoznali sme stav online. Tento progres sa deje za posledné roky, niekto s ním drží tempo, iní túto zmenu už ani nestíhajú sledovať, je to pre nich akoby zo sci-fi filmu. Bezpečnosť na internete je oblasť, v ktorej sú často stratení aj samotní rodičia, preto by som začal u nich. Tak, ako svoje deti učia chodiť bezpečne cez cestu alebo absolvujú rozhovory o sexe, ešte predtým je potreba zavádzať prevenciu aj do online života.

A pozor! Zákazy nič nevyriešia. Dnešná mládež má často vyššiu IT znalosť ako staršia generácia, čo im ale chýba, je skúsenosť a sociálna zrelosť.

 

Čo je základ, ktorý môže každý rodič urobiť, aby zaistil bezpečnosť svojho dieťaťa v online?

Silné heslo, rozoznávanie falošných stránok, fejkových profilov a hoaxov, odhalenie phishingu, pravidlá postovania fotiek či pridávanie priateľov na sociálnych sietiach alebo ich uzamknutie len pre osoby, ktoré poznáme…

Nikdy nie je príliš skoro začať s cyber security. V prvom rade by mal byť v tejto oblasti „doma“ rodič, správať sa v online svete bezpečne a prenášať tieto návyky na svoju rodinu. V minulosti sa z pokolenia na pokolenie dedili rodinné recepty a historky, dnes by sa tieto poklady mali rozšíriť o základné know how na bezpečný život, ktorý žijeme v ríši internetu – za displejom. Práve toto know how prinesie rodičom moja prednáška.

Čo je ale základ, ktorý môže každý rodič urobiť – hovorte so svojimi deťmi. Poproste ich, aby vám ukázali, čo na Internete vo voľnom čase robia. Dialóg je kľúčom k prevencii, presne tak, ako aj v skutočnom živote.

Pridaj komentár